A vírus szervezetbe jutását követően a fertőzött néhány éven át, szerencsés esetben 10-15 évig nem vesz észre magán semmit. Nincs jele annak, hogy a vírus már ott van a testében, mert az kizárólag szűréssel mutatható ki. Idővel apróbb tünetek jelentkeznek, az érintett időnként lázas lesz, indokolatlan fogyás, hasmenés is előfordulhat.
A betegség végstádiumában, az utolsó 1-2 évben a legkülönbözőbb daganatok és a legkülönlegesebb fertőzések alakulnak ki a HIV-fertőzöttnél – melyek a normál immunrendszerű embereknél nem fordulnak elő. Végül olyan kór támadja meg a beteget, amely már nem gyógyítható, és bekövetkezik a halál.
Ez történt 1995-ig nálunk is. Aki viszont addig túlélt, az gyakorlatilag ma is él, mert ekkor jelentek meg azok a gyógyszerek, amelyek nem engedik kifejlődni a HIV/AIDS-betegséget, sőt: a károsodott immunrendszert helyreállítják.
Kezeletlen HIV esetén – az AIDS kialakulásának veszélyén túl – a továbbfertőzés veszélyével is számolni kell. A tünetmentes, fertőzéséről nem tudó beteg talán a legveszélyesebb, hiszen partnerének, partnereinek szexuális úton gyanútlanul továbbadhatja a vírust. Gyakori partnerváltás esetén a kockázat tovább fokozódik.
A HIV-fertőzött anya méhen belül, de a szülés és a szoptatás során is megfertőzheti gyermekét, ha nem vesz részt megfelelő terápián.
Az intravénás droghasználat során a fertőzöttek ugyancsak tovább terjeszthetik a vírust.